EEUFM1E471 Panasonic
EEUFM1E471 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E471
Part Number EEUFM1E471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1790mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E471
Datasheet download EEUFM1E471.pdf
Request Quotation for EEUFM1E471
EEUFM1E471 Specifications
Part Number EEUFM1E471
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 470 uF
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Rad Hard No
Package/Case 10 X 16
Ripple Current 1790 mA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Product Dimensions 16 mm
Leakage Current 117.5@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm