35SEPF120M Panasonic
35SEPF120M Images
Please contact us for more photos of 35SEPF120M
Part Number 35SEPF120M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 35V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 4400mA 5000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35SEPF120M
Datasheet download 35SEPF120M.pdf
Request Quotation for 35SEPF120M
35SEPF120M Specifications
Part Number 35SEPF120M
Termination Style Radial
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Leakage Current 840@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Rad Hard No
Construction Cylindrical
Tolerance 20 %
Supplier Package Radial
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lifetime 5000 hr
Capacitance Value 120 uF
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 10 X 13(Max)
Ripple Current 4400 mA
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 10 mm