16SEP82M Panasonic
16SEP82M Images
Please contact us for more photos of 16SEP82M
Part Number 16SEP82M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 16V 20% (8 X 7mm) Radial Cylindrical 3.5mm 2120mA 3000hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEP82M
Datasheet download 16SEP82M.pdf
Request Quotation for 16SEP82M
16SEP82M Specifications
Part Number 16SEP82M
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 7(Max)
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Equivalent Series Resistance 0.04 Ohm
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 82 uF
Rad Hard No
Ripple Current 2120 mA
Supplier Package Radial
Leakage Current 656@2Min uA
Max Processing Temp 250|260
Product Diameter 8 mm