EEAGA1C220H Panasonic
EEAGA1C220H Images
Please contact us for more photos of EEAGA1C220H
Part Number EEAGA1C220H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 16V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 50mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEAGA1C220H
Datasheet download EEAGA1C220H.pdf
Request Quotation for EEAGA1C220H
EEAGA1C220H Specifications
Part Number EEAGA1C220H
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Ripple Current 50 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Dimensions 7 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Lifetime 1000
Tolerance 20 %
Package/Case 5 X 7
Product Diameter 5 mm
Product Height 7 mm