EEFKC151XAP Panasonic
EEFKC151XAP Images
Please contact us for more photos of EEFKC151XAP
Part Number EEFKC151XAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000h 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFKC151XAP
Datasheet download EEFKC151XAP.pdf
Request Quotation for EEFKC151XAP
EEFKC151XAP Specifications
Part Number EEFKC151XAP
Mounting Surface Mount
Ripple Current 280 mA
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 7.7 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 150 uF
Package/Case 6.3 X 7.7
Rad Hard No
Leakage Current 24@2Min uA
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm