| Part Number | EEUFC1J102U |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 702380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 1000uF 63V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 2670mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1J102U |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1J102U |
|---|---|
| Capacitance Value | 1000 uF |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 7.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 16 X 31.5 |
| Ripple Current | 2670 mA |
| Product Dimensions | 31.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Leakage Current | 630@2Min uA |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 63 V |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Height | 31.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1J102U |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nichicon | Cap Alum Electrolytic 680uF 400V \u00b120% 105\u00b0C Download PDF datasheet for LGG2G681MELENW.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKYB800ELL122ML40S CAPACITOR CM2 (16X Download PDF datasheet for EKYB800ELL122ML40S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVA350ADA221MHA0G CAPACITOR SMD (8X1 Download PDF datasheet for EMVA350ADA221MHA0G.pdf |
|
Vishay | Cap Aluminum 330uF 450V 20% (35 X 40mm) 10mm 0.3 Ohm 1490mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MAL215957331E3.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSF2R5ELL471MF08S CAPACITOR (HF) PSF Download PDF datasheet for APSF2R5ELL471MF08S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 68uF 400V \u00b120% (18 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 585mA 10000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKXG401ELL680MM25S.pdf |
|
Nichicon | NCHUWJ1H010MCL1GB Download PDF datasheet for UWJ1H010MCL1GB.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2700uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2555mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E272.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 160V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 700mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEE2C220.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 100V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 700mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2AM331B.pdf |