EPAG401ELL221MM45S Nippon ChemiCon
EPAG401ELL221MM45S Images
Please contact us for more photos of EPAG401ELL221MM45S
Part Number EPAG401ELL221MM45S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 400V \u00b120% (18 X 45mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1000mA 2000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EPAG401ELL221MM45S
Datasheet download EPAG401ELL221MM45S.pdf
Request Quotation for EPAG401ELL221MM45S
EPAG401ELL221MM45S Specifications
Part Number EPAG401ELL221MM45S
Package/Case 18 X 45
Termination Style Radial
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Leakage Current 3620@1Min|1785@5Min uA
Capacitance Value 220 uF
Package Dimensions 18 x 45 mm
Supplier Package Radial
Ripple Current 1000 mA
Lead Finish Tin
Maximum Processing Temperature 260 °C
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 400 Vdc
Rad Hard No
Tolerance ±20 %
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 2000 hr
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 18 mm
Product Height 45 mm