EEEFK1A331P Panasonic
EEEFK1A331P Images
Please contact us for more photos of EEEFK1A331P
Part Number EEEFK1A331P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 10V 20% (8 X 10.2mm) SMD 600mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1A331P
Datasheet download EEEFK1A331P.pdf
Request Quotation for EEEFK1A331P
EEEFK1A331P Specifications
Part Number EEEFK1A331P
Leakage Current 33@2Min uA
Package/Case 8 X 10.2
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 10 V
Construction Cylindrical
Capacitance Value 330 uF
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 600 mA
Max Processing Temp 235
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm