| Part Number | NLE100M16V4X7F |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 173400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 10uF 16V 20% (4 X 7mm) Radial 1.5mm 25.6 Ohm 29mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NLE100M16V4X7F |
| Datasheet download |
| Part Number | NLE100M16V4X7F |
|---|---|
| Lead Pitch For Radial | 1.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 4 X 7 |
| Leakage Current | 0.4@2Min uA |
| Product Dimensions | 7 mm |
| Ripple Current | 29 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Equivalent Series Resistance | 25.6 Ohm |
| Tolerance | 20 % |
| Lifetime | 1000 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Product Diameter | 4 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Replacement Part Number | PART-NLE100M16V4X7F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 10V \u00b120% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.06 Ohm 1210mA 6000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKY-100ETD102MJ16S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPSG160ETD101MF08S CAPACITOR (HF) PSF - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 4.7uF 400V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 50mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2GHG4R7.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 22mm) Radial 5mm 1000mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for NRSZ331M50V10X22TBF.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 1200uF 25V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2470mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1E122L.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCHHXA500ARA100MF61G CAPACITOR SMD (6.3 Download PDF datasheet for HHXA500ARA100MF61G.pdf |
|
SAMXON ELECTRONIC COMPONENTS | ECAP 2.2U 400V 8*12 2000H - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 13mm) Radial Cylindrical 5mm 4720mA 3000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 16SEP330M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 330uF 450V \u00b120% (30 X 35mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 1450mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMR451VSN331MR35S.pdf |
|
TDK | Cap Aluminum 4.7uF 400V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 71 Ohm 42mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for B43851A9475M8.pdf |