EEUFR1J471 Panasonic
EEUFR1J471 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1J471
Part Number EEUFR1J471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 63V 20% (12.5 X 25mm) Radial SMD 5mm 1995mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1J471
Datasheet download EEUFR1J471.pdf
Request Quotation for EEUFR1J471
EEUFR1J471 Specifications
Part Number EEUFR1J471
Capacitance Value 470 uF
Product Dimensions 25 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 296.1@2Min uA
Voltage(DC) 63 V
Package/Case 12.5 X 25
Ripple Current 1995 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm