EEEFK0J221P Panasonic
EEEFK0J221P Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J221P
Part Number EEEFK0J221P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J221P
Datasheet download EEEFK0J221P.pdf
Request Quotation for EEEFK0J221P
EEEFK0J221P Specifications
Part Number EEEFK0J221P
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 240 mA
Leakage Current 13.86@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 5.8
Product Dimensions 5.8 mm
Capacitance Value 220 uF
Construction Cylindrical
Mounting Surface Mount
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm