EEUFC1V560H Panasonic
EEUFC1V560H Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V560H
Part Number EEUFC1V560H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 56uF 35V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V560H
Datasheet download EEUFC1V560H.pdf
Request Quotation for EEUFC1V560H
EEUFC1V560H Specifications
Part Number EEUFC1V560H
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 290 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 6.3 X 11.2
Leakage Current 19.6@2Min uA
Lead Finish Tin
Capacitance Value 56 uF
Voltage(DC) 35 V
Mounting Through Hole
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm