EEEFK1K100XP Panasonic
EEEFK1K100XP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1K100XP
Part Number EEEFK1K100XP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 80V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 60mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1K100XP
Datasheet download EEEFK1K100XP.pdf
Request Quotation for EEEFK1K100XP
EEEFK1K100XP Specifications
Part Number EEEFK1K100XP
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 10 uF
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 7.7 mm
Leakage Current 8@2Min uA
Voltage(DC) 80 V
Rad Hard No
Ripple Current 60 mA
Tolerance 20 %
Package/Case 6.3 X 7.7
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm