ECA1VHG472 Panasonic
ECA1VHG472 Images
Please contact us for more photos of ECA1VHG472
Part Number ECA1VHG472
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 4700uF 35V 20% (18 X 35.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1910mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VHG472
Datasheet download ECA1VHG472.pdf
Request Quotation for ECA1VHG472
ECA1VHG472 Specifications
Part Number ECA1VHG472
Max Processing Temp 250 to 260
Product Dimensions 35.5 mm
Ripple Current 1910 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Mounting Through Hole
Leakage Current 1645@2Min uA
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 4700 uF
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 18 X 35.5
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm