EEEFK0J101UR Panasonic
EEEFK0J101UR Images
Please contact us for more photos of EEEFK0J101UR
Part Number EEEFK0J101UR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (5 X 5.8mm) SMD 160mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK0J101UR
Datasheet download EEEFK0J101UR.pdf
Request Quotation for EEEFK0J101UR
EEEFK0J101UR Specifications
Part Number EEEFK0J101UR
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Package/Case 5 X 5.8
Ripple Current 160 mA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 6.3 V
Capacitance Value 100 uF
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 6.3@2Min uA
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm