| Part Number | UCD1H220MCL1GS |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 259310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 22uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 170mA 2000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | UCD1H220MCL1GS |
| Datasheet download |
| Part Number | UCD1H220MCL1GS |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.8 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Capacitance Value | 22 uF |
| Construction | Cylindrical |
| Max Processing Temp | 250 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Finish | Tin/Bismuth |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Leakage Current | 3@2Min uA |
| Rad Hard | No |
| Ripple Current | 170 mA |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 6.3 X 5.8 |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 5.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-UCD1H220MCL1GS |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKY-160ETD471MH151 CAPACITOR (HF) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH350ETD331MJC51 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 100V 20% (18 X 16.5mm) SMD 0.28 Ohm 400mA 2000 hr 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVTG2A331M.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKMM251VSN331MP35S CAPACITOR SNAP-IN( Download PDF datasheet for EKMM251VSN331MP35S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 6.8uF 400V \u00b120% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 110mA 8000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKXG401ETD6R8MJ16S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEE-FK2A470AQ.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 100V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 93mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2AHG220.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMZA350ADA221MHA0G+R CAPACITOR SMD (8 - |
|
Nichicon | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (10 X 15mm) Radial 5mm 560mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UPM1V221MPD6TD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 850mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1C681P.pdf |