EEUFC1V102 Panasonic
EEUFC1V102 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V102
Part Number EEUFC1V102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1945mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V102
Datasheet download EEUFC1V102.pdf
Request Quotation for EEUFC1V102
EEUFC1V102 Specifications
Part Number EEUFC1V102
Package/Case 12.5 X 25
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Ripple Current 1945 mA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 350@2Min uA
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm