EEUFC0J332S Panasonic
EEUFC0J332S Images
Please contact us for more photos of EEUFC0J332S
Part Number EEUFC0J332S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3300uF 6.3V 20% (18 X 15mm) Radial 7.5mm 2000mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC0J332S
Datasheet download EEUFC0J332S.pdf
Request Quotation for EEUFC0J332S
EEUFC0J332S Specifications
Part Number EEUFC0J332S
Package/Case 18 X 15
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Dimensions 15 mm
Ripple Current 2000 mA
Mounting Through Hole
Capacitance Value 3300 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 6.3 V
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 207.9@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 18 mm
Product Height 15 mm