EEUFM1A102 Panasonic
EEUFM1A102 Images
Please contact us for more photos of EEUFM1A102
Part Number EEUFM1A102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1790mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1A102
Datasheet download EEUFM1A102.pdf
Request Quotation for EEUFM1A102
EEUFM1A102 Specifications
Part Number EEUFM1A102
Package/Case 10 X 16
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 100@2Min uA
Ripple Current 1790 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Product Dimensions 16 mm
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm