EEHZC1E331P Panasonic
EEHZC1E331P Images
Please contact us for more photos of EEHZC1E331P
Part Number EEHZC1E331P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (10 X 10.2mm) Aluminum Cylindrical Can 0.02 Ohm 2000mA 4000 hr 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1E331P
Datasheet download EEHZC1E331P.pdf
Request Quotation for EEHZC1E331P
EEHZC1E331P Specifications
Part Number EEHZC1E331P
Rad Hard No
Voltage(DC) 25 V
Product Dimensions 10.2 mm
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Ripple Current 2000 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lifetime 4000 hr
Package/Case 10 X 10.2
Leakage Current 82.5@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm