UCD1J221MNQ1MS Nichicon
UCD1J221MNQ1MS Images
Please contact us for more photos of UCD1J221MNQ1MS
Part Number UCD1J221MNQ1MS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 63V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 800mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UCD1J221MNQ1MS
Datasheet download UCD1J221MNQ1MS.pdf
Request Quotation for UCD1J221MNQ1MS
UCD1J221MNQ1MS Specifications
Part Number UCD1J221MNQ1MS
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Max Processing Temp 250
Product Dimensions 13.5 mm
Leakage Current 3@2Min uA
Rad Hard No
Ripple Current 800 mA
Tolerance 20 %
Package/Case 12.5 X 13.5
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Construction Cylindrical
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm