EEHZC1V271P Panasonic
EEHZC1V271P Images
Please contact us for more photos of EEHZC1V271P
Part Number EEHZC1V271P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 35V 20% (10 X 10.2mm) Aluminum Cylindrical Can 0.02 Ohm 2000mA 4000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEHZC1V271P
Datasheet download EEHZC1V271P.pdf
Request Quotation for EEHZC1V271P
EEHZC1V271P Specifications
Part Number EEHZC1V271P
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Capacitance Value 270 uF
Mounting Surface Mount
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 2000 mA
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Voltage(DC) 35 V
Package/Case 10 X 10.2
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lifetime 4000 hr
Leakage Current 94.5@2Min uA
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm