25ME820WA+T Sanyo
25ME820WA+T Images
Please contact us for more photos of 25ME820WA+T
Part Number 25ME820WA+T
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 820uF 25V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1960mA 10000 hr 105\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25ME820WA+T
Datasheet download 25ME820WA+T.pdf
Request Quotation for 25ME820WA+T
25ME820WA+T Specifications
Part Number 25ME820WA+T
Construction Aluminum Cylindrical Can
Capacitance Value 820 uF
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 20
Ripple Current 1960 mA
Package Dimensions 10 x 20 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Leakage Current 615@2Min uA
Voltage(DC) 25 V
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Supplier Package Radial
Termination Style Radial
Rad Hard No
Lifetime 10000 hr
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm