| Part Number | EEUFR1E331 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 875690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 950mA 6000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFR1E331 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFR1E331 |
|---|---|
| Ripple Current | 950 mA |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Leakage Current | 82.5@2Min uA |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Package/Case | 8 X 11.5 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Dimensions | 11.5 mm |
| Voltage(DC) | 25 V |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFR1E331 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Surge Components | Cap Aluminum 100uF 25V 20% 6.3 X 11mm Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 142mA 2000hr -40 to 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for RGA101M1ESA-0611-GE1.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 10uF 400V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 100mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for UVC2G100MPD1TD.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 120uF 50V \u00b120% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.019 Ohm 2800mA 5000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HHSD500ELL121MJC5S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 35V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 55mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1V220P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (8 X 10.2mm) SMD 450mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEEFC1A221P.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3300uF 35V 20% (16 X 31.5mm) Radial 7.5mm 1400mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1VAM332X.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 470uF 63V -10% to 30% (16 X 37mm) Axial 0.00017 Ohm 927mA 7800 hr 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PEG124MG347AQL1.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 6800uF 16V 20% (16 X 31.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 1780mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1CHG682.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMZA160ADA470ME61G CAPACITOR Download PDF datasheet for EMZA160ADA470ME61G.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 1050mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1E471.pdf |