EEUED2G330S Panasonic
EEUED2G330S Images
Please contact us for more photos of EEUED2G330S
Part Number EEUED2G330S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 400V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 730mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2G330S
Datasheet download EEUED2G330S.pdf
Request Quotation for EEUED2G330S
EEUED2G330S Specifications
Part Number EEUED2G330S
Capacitance Value 33 uF
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -25 to 105 °C
Mounting Through Hole
Package/Case 16 X 20
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Leakage Current 802@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 730 mA
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm