EEEHA0J470WR Panasonic
EEEHA0J470WR Images
Please contact us for more photos of EEEHA0J470WR
Part Number EEEHA0J470WR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (4 X 5.4mm) SMD 36mA 1000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHA0J470WR
Datasheet download EEEHA0J470WR.pdf
Request Quotation for EEEHA0J470WR
EEEHA0J470WR Specifications
Part Number EEEHA0J470WR
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 4 X 5.4
Capacitance Value 47 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 36 mA
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 5.4 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.4 mm