EEUFC1C471 Panasonic
EEUFC1C471 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1C471
Part Number EEUFC1C471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 755mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1C471
Datasheet download EEUFC1C471.pdf
Request Quotation for EEUFC1C471
EEUFC1C471 Specifications
Part Number EEUFC1C471
Capacitance Value 470 uF
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Leakage Current 75.2@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 755 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Type Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm