LLS2A222MELB Nichicon
LLS2A222MELB Images
Please contact us for more photos of LLS2A222MELB
Part Number LLS2A222MELB
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 100V 20% (30 X 30mm) 10mm 3170mA 3000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level LLS2A222MELB
Datasheet download LLS2A222MELB.pdf
Request Quotation for LLS2A222MELB
LLS2A222MELB Specifications
Part Number LLS2A222MELB
Voltage(DC) 100 V
Termination Style Snap-In
Leakage Current 1400@5Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Package/Case 30 X 30
Lead Pitch For Radial 10 mm
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 30 mm
Capacitance Value 2200 uF
Mounting Through Hole
Ripple Current 3170 mA
Product Diameter 30 mm
Product Height 30 mm