EMZK6R3ADA101ME61G Nippon ChemiCon
EMZK6R3ADA101ME61G Images
Please contact us for more photos of EMZK6R3ADA101ME61G
Part Number EMZK6R3ADA101ME61G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 6.3V \u00b120% (5 X 5.8mm) Cylindrical 2.2 Ohm 95mA 5000hr 105\u00b0C Cardboard T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EMZK6R3ADA101ME61G
Datasheet download EMZK6R3ADA101ME61G.pdf
Request Quotation for EMZK6R3ADA101ME61G
EMZK6R3ADA101ME61G Specifications
Part Number EMZK6R3ADA101ME61G
Lifetime 5000 hr
Package/Case 5 X 5.8
Tolerance ±20 %
Equivalent Series Resistance 2.2 Ohm
Lead Finish Tin|Bismuth
Pin Count 2
Leakage Current 6.3@2Min uA
Ripple Current 95 mA
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Package Dimensions 5 x 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 6.3 Vdc
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -25 to 105 °C
Construction Cylindrical
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm