EEETP1E221AP Panasonic
EEETP1E221AP Images
Please contact us for more photos of EEETP1E221AP
Part Number EEETP1E221AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 20V 20% (10 X 10.2mm) SMD 500mA 3000 hr 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETP1E221AP
Datasheet download EEETP1E221AP.pdf
Request Quotation for EEETP1E221AP
EEETP1E221AP Specifications
Part Number EEETP1E221AP
Capacitance Value 220 uF
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 20 V
Ripple Current 500 mA
Package/Case 10 X 10.2
Construction Cylindrical
Product Dimensions 10.2 mm
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Leakage Current 44@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm