EEUFC1H222 Panasonic
EEUFC1H222 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1H222
Part Number EEUFC1H222
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2200uF 50V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 3100mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1H222
Datasheet download EEUFC1H222.pdf
Request Quotation for EEUFC1H222
EEUFC1H222 Specifications
Part Number EEUFC1H222
Voltage(DC) 50 V
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Package/Case 18 X 35.5
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Leakage Current 1100@2Min uA
Product Dimensions 35.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 3100 mA
Capacitance Value 2200 uF
Mounting Through Hole
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm