UKL1C101KPDANA Nichicon
UKL1C101KPDANA Images
Please contact us for more photos of UKL1C101KPDANA
Part Number UKL1C101KPDANA
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 16V 10% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 230mA 2000 hr 85\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UKL1C101KPDANA
Datasheet download UKL1C101KPDANA.pdf
Request Quotation for UKL1C101KPDANA
UKL1C101KPDANA Specifications
Part Number UKL1C101KPDANA
Tolerance 10 %
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Capacitance Value 100 uF
Voltage(DC) 16 V
Leakage Current 0.2@1Min uA
Product Dimensions 11.5 mm
Lead Finish Matte Tin
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Termination Style Radial
Ripple Current 230 mA
Package/Case 8 X 11.5
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm