EEUEE2W220S Panasonic
EEUEE2W220S Images
Please contact us for more photos of EEUEE2W220S
Part Number EEUEE2W220S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 450V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 945mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2W220S
Datasheet download EEUEE2W220S.pdf
Request Quotation for EEUEE2W220S
EEUEE2W220S Specifications
Part Number EEUEE2W220S
Voltage(DC) 450 V
Leakage Current 604@2Min uA
Capacitance Value 22 uF
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Package/Case 16 X 20
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Ripple Current 945 mA
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm