EEEFT1H331AP Panasonic
EEEFT1H331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFT1H331AP
Part Number EEEFT1H331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 50V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.12 Ohm 900mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFT1H331AP
Datasheet download EEEFT1H331AP.pdf
Request Quotation for EEEFT1H331AP
EEEFT1H331AP Specifications
Part Number EEEFT1H331AP
Mounting Surface Mount
Equivalent Series Resistance 0.12 Ohm
Construction Cylindrical
Capacitance Value 330 uF
Lifetime 2000 hr
Package/Case 10 X 10.2
Leakage Current 165@2Min uA
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 10.2 mm
Ripple Current 900 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 50 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm