| Part Number | EEUFC0J331SB |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 242340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 5mm 290mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC0J331SB |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC0J331SB |
|---|---|
| Leakage Current | 20.79@2Min uA |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Package/Case | 6.3 X 11.2 |
| Capacitance Value | 330 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Ripple Current | 290 mA |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 11.2 mm |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC0J331SB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 6.3V 20% (4 X 5.4mm) SMD 29mA 1000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA0J330WR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 270uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 4.2mm) SMD 0.01 Ohm 3500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for EEFUE0E271XR.pdf |
|
Nippon ChemiCon | EKY-160EC3102MJ161 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3.3uF 450V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 41mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA2WHG3R3.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1832mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EEUFC1H471B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 16V 20% (6.3 X 5mm) Radial 2.5mm 70mA 1000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA1CKS470I.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 25V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 115mA 2000hr 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for ESMG250ETD470ME11D.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 680uF 35V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 1100mA 5000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEVFK1V681Q.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 6V 20% (10 X 7.9mm) Cylindrical 0.02 Ohm 4130mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for 6SVPA470M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 321mA 10000h 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUEB1E471.pdf |