UWT1E331MNL1GS Nichicon
UWT1E331MNL1GS Images
Please contact us for more photos of UWT1E331MNL1GS
Part Number UWT1E331MNL1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 10mm) SMD 190mA 1000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level UWT1E331MNL1GS
Datasheet download UWT1E331MNL1GS.pdf
Request Quotation for UWT1E331MNL1GS
UWT1E331MNL1GS Specifications
Part Number UWT1E331MNL1GS
Ripple Current 190 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Capacitance Value 330 uF
Max Processing Temp 250
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 25 V
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 10 mm
Rad Hard No
Lifetime 1000 hr
Tolerance 20 %
Package/Case 8 X 10
Product Diameter 8 mm
Product Height 10 mm