EEUEE2E330B Panasonic
EEUEE2E330B Images
Please contact us for more photos of EEUEE2E330B
Part Number EEUEE2E330B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 250V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 995mA 10000h 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2E330B
Datasheet download EEUEE2E330B.pdf
Request Quotation for EEUEE2E330B
EEUEE2E330B Specifications
Part Number EEUEE2E330B
Leakage Current 505@2Min uA
Rad Hard No
Operating Temperature -25 to 105 °C
Package/Case 12.5 X 20
Ripple Current 995 mA
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Capacitance Value 33 uF
Voltage(DC) 250 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 20 mm