UPW1J152MHD Nichicon
UPW1J152MHD Images
Please contact us for more photos of UPW1J152MHD
Part Number UPW1J152MHD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 63V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 3100mA 8000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPW1J152MHD
Datasheet download UPW1J152MHD.pdf
Request Quotation for UPW1J152MHD
UPW1J152MHD Specifications
Part Number UPW1J152MHD
Package/Case 18 X 35.5
Termination Style Radial
Voltage(DC) 63 V
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 35.5 mm
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 3100 mA
Capacitance Value 1500 uF
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Diameter 18 mm
Product Height 35.5 mm