EEUFM1V122S Panasonic
EEUFM1V122S Images
Please contact us for more photos of EEUFM1V122S
Part Number EEUFM1V122S
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1200uF 35V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3300mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1V122S
Datasheet download EEUFM1V122S.pdf
Request Quotation for EEUFM1V122S
EEUFM1V122S Specifications
Part Number EEUFM1V122S
Ripple Current 3300 mA
Capacitance Value 1200 uF
Package/Case 16 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 35 V
Leakage Current 420@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 20 mm