EEE-FK1C471GP Panasonic
EEE-FK1C471GP Images
Please contact us for more photos of EEE-FK1C471GP
Part Number EEE-FK1C471GP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% SMD 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FK1C471GP
Datasheet download EEE-FK1C471GP.pdf
Request Quotation for EEE-FK1C471GP
EEE-FK1C471GP Specifications
Part Number EEE-FK1C471GP
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 75.2@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 16 V