APXE2R5ARA181ME61G Nippon ChemiCon
APXE2R5ARA181ME61G Images
Please contact us for more photos of APXE2R5ARA181ME61G
Part Number APXE2R5ARA181ME61G
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 2.5V \u00b120% (5 X 5.8mm) Cylindrical 0.021 Ohm 2670mA 15000hr 105\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level APXE2R5ARA181ME61G
Datasheet download APXE2R5ARA181ME61G.pdf
Request Quotation for APXE2R5ARA181ME61G
APXE2R5ARA181ME61G Specifications
Part Number APXE2R5ARA181ME61G
Pin Count 2
Lead Finish Tin|Bismuth
Capacitance Value 180 uF
Rad Hard No
Voltage(DC) 2.5 Vdc
Construction Cylindrical
Equivalent Series Resistance 0.021 Ohm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 5 x 5.8 mm
Tolerance ±20 %
Package/Case 5 X 5.8
Lifetime 15000 hr
Leakage Current 90@2Min uA
Ripple Current 2670 mA
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm