EEUEB2W470 Panasonic
EEUEB2W470 Images
Please contact us for more photos of EEUEB2W470
Part Number EEUEB2W470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 450V 20% (18 X 31.5mm) Radial 7.5mm 850mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEB2W470
Datasheet download EEUEB2W470.pdf
Request Quotation for EEUEB2W470
EEUEB2W470 Specifications
Part Number EEUEB2W470
Product Dimensions 31.5 mm
Ripple Current 850 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Voltage(DC) 450 V
Package/Case 18 X 31.5
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Leakage Current 211.5@2Min uA
Operating Temperature -25 to 105 °C
Mounting Through Hole
Capacitance Value 47 uF
Product Diameter 18 mm
Product Height 31.5 mm