UVZ1A221MED Nichicon
UVZ1A221MED Images
Please contact us for more photos of UVZ1A221MED
Part Number UVZ1A221MED
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 175mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UVZ1A221MED
Datasheet download UVZ1A221MED.pdf
Request Quotation for UVZ1A221MED
UVZ1A221MED Specifications
Part Number UVZ1A221MED
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Package/Case 6.3 X 11
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Product Dimensions 11 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 10 V
Leakage Current 66@1Min|22@2Min uA
Ripple Current 175 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11 mm