EEUEE2C151 Panasonic
EEUEE2C151 Images
Please contact us for more photos of EEUEE2C151
Part Number EEUEE2C151
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 160V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1890mA 10000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUEE2C151
Datasheet download EEUEE2C151.pdf
Request Quotation for EEUEE2C151
EEUEE2C151 Specifications
Part Number EEUEE2C151
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -25 to 105 °C
Package/Case 16 X 25
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Voltage(DC) 160 V
Leakage Current 1450@2Min uA
Capacitance Value 150 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Tolerance 20 %
Ripple Current 1890 mA
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm