EEE-FTA471XAP Panasonic
EEE-FTA471XAP Images
Please contact us for more photos of EEE-FTA471XAP
Part Number EEE-FTA471XAP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.16 Ohm 600mA 2000h 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE-FTA471XAP
Datasheet download EEE-FTA471XAP.pdf
Request Quotation for EEE-FTA471XAP
EEE-FTA471XAP Specifications
Part Number EEE-FTA471XAP
Product Dimensions 7.7 mm
Lead Finish Tin/Bismuth
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 47@2Min uA
Capacitance Value 470 uF
Package/Case 6.3 X 7.7
Rad Hard No
Ripple Current 600 mA
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Equivalent Series Resistance 0.16 Ohm
Mounting Surface Mount
Lifetime 2000 hr
Voltage(DC) 10 V
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 7.7 mm