EEETK1A471UP Panasonic
EEETK1A471UP Images
Please contact us for more photos of EEETK1A471UP
Part Number EEETK1A471UP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 10V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.2 Ohm 270mA 3000 hr 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEETK1A471UP
Datasheet download EEETK1A471UP.pdf
Request Quotation for EEETK1A471UP
EEETK1A471UP Specifications
Part Number EEETK1A471UP
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Equivalent Series Resistance 0.2 Ohm
Package/Case 10 X 10.2
Ripple Current 270 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 47@2Min uA
Product Dimensions 10.2 mm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm