EKXJ451EBD151MM40S Nippon ChemiCon
EKXJ451EBD151MM40S Images
Please contact us for more photos of EKXJ451EBD151MM40S
Part Number EKXJ451EBD151MM40S
Manufacturer Nippon ChemiCon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 450V 20% (18 X 40mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 7.5mm 10000hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EKXJ451EBD151MM40S
Datasheet download EKXJ451EBD151MM40S.pdf
Request Quotation for EKXJ451EBD151MM40S
EKXJ451EBD151MM40S Specifications
Part Number EKXJ451EBD151MM40S
Package/Case 18 X 40
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Tolerance 20 %
Package Dimensions 18 x 40 mm
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Termination Style Radial
Supplier Package Radial
Construction Aluminum Cylindrical Can
Pin Count 2
Lifetime 10000 hr
Capacitance Value 150 uF
Leakage Current 2800@1Min|1375@5Min uA
Product Diameter 18 mm
Product Height 40 mm