EEUHD1E562B Panasonic
EEUHD1E562B Images
Please contact us for more photos of EEUHD1E562B
Part Number EEUHD1E562B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 5600uF 25V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1750mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUHD1E562B
Datasheet download EEUHD1E562B.pdf
Request Quotation for EEUHD1E562B
EEUHD1E562B Specifications
Part Number EEUHD1E562B
Rad Hard No
Package/Case 16 X 25
Product Dimensions 25 mm
Capacitance Value 5600 uF
Leakage Current 1400@2Min uA
Termination Style Radial
Ripple Current 1750 mA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 25 V
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Product Diameter 16 mm
Product Height 25 mm