EEEFPC470UAR Panasonic
EEEFPC470UAR Images
Please contact us for more photos of EEEFPC470UAR
Part Number EEEFPC470UAR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 16V 20% (5 X 5.8mm) SMD 0.36 Ohm 240mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFPC470UAR
Datasheet download EEEFPC470UAR.pdf
Request Quotation for EEEFPC470UAR
EEEFPC470UAR Specifications
Part Number EEEFPC470UAR
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Ripple Current 240 mA
Leakage Current 7.52@2Min uA
Equivalent Series Resistance 0.36 Ohm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 5.8 mm
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Package/Case 5 X 5.8
Capacitance Value 47 uF
Lifetime 2000 hr
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.8 mm