EEVFK2A470Q Panasonic
EEVFK2A470Q Images
Please contact us for more photos of EEVFK2A470Q
Part Number EEVFK2A470Q
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEVFK2A470Q
Datasheet download EEVFK2A470Q.pdf
Request Quotation for EEVFK2A470Q
EEVFK2A470Q Specifications
Part Number EEVFK2A470Q
Rad Hard No
Ripple Current 500 mA
Product Dimensions 13.5 mm
Leakage Current 47@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Tolerance 20 %
Capacitance Value 47 uF
Max Processing Temp 230
Package/Case 12.5 X 13.5
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 100 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 13.5 mm